Фотографуй їжу і худни
Вкуснятина: рецепты, советы, интересное

Фотографуй їжу і худни

21.09.07 10:59

Похудання

У тих, що сидять на строгих дієтах хворих і просто охочих схуднути скоро не буде потреби кожного разу звертатися до дієтолога. Американці створюють систему, що по фотографії визначає склад їжі. Залишилося тільки навчити її не плутати пару сардельок з дюжиною.

Американські дослідники готові запропонувати сидячим на дієті користувачам інтернету автоматичну систему, здатну хоч би частково замінити собою пради живих експертів-дієтологів. Програма розпізнає зразковий склад страви по фотографії і повертає користувачу дані про вміст в їжі білка, жиру і вуглеводів і її приблизної калорійності.

Раніше неможливість точно встановити склад страв не дозволяла людям, що дотримуються строгих дієт, відвідувати кафе і ресторани, адже вони ніколи не знали, скільки відсотків жиру і яка кількість кілокалорій знаходяться в черговому кулінарному витворі мистецтва.

Тепер їм буде набагато простіше контролювати свою дієту – для цього знадобиться лише мобільний телефон з камерою і доступом в інтернет.

Автори системи з Університету Пердью в американському штаті Індіана мають намір запропонувати послугу учасникам вже існуючих мережевих проектів такого плану. Зараз оцінку якості і складу їжі ведуть спеціально найняті люди, які далеко не завжди володіють достатньою кваліфікацією (а контролювати кваліфікацію людини, що ховається за інтерфейсом доступу до системи зовсім не просто).

Як відзначає глава університетського департаменту продовольства і харчування ад'юнкт-професор Керол Буші, проблема ще і в тому, що навіть професійні лікарі-дієтологи часто неправильно визначають продукти, наприклад, плутаючи «хороший» чай з «поганою» газованою водою або помилявшись в оцінці розміру порції.

Проект, над яким працює Буші і її колеги, фінансується із засобів національного інституту здоров'я США. Мета роботи – по можливості зменшити участь людини в процедурі аналізу зображень, що допоможе знизити кількість помилок. Замість людського чинника працювати будуть технічні засоби і програмне забезпечення. Вони, втім, теж поки не ідеальні.

«У нас ще багато роботи, – розповіла Буші в інтерв'ю Live Science. – Наприклад, необхідно добитися такої точності аналізу, при якій програма не зможе сплутати м'ясо молодого баранчика і свинячу відбивну».

Одна з невирішених проблем – труднощі з визначенням кількості однотипних предметів. Використовуваний ученими алгоритм легко може переплутати одну чашку чаю з двома, а пару сосисок з дюжиною.

У ідеалі учені хочуть механізувати якомога більше етапів процесу оцінки і аналізу зображень. Так, Буші надасть дієтологічну інформацію, яка стане базою для подальшої оцінки поживності продуктів, зображених на фотографіях. Крім того, дієтолог уявить дані про можливі наслідки для здоров'я, пов'язані з вживанням в їжу ряду продуктів. У обов'язки її колег входить розробка надійного методу визначення розмір порції за розміром присланого зображення.

За словами медиків, така програма допоможе людям, що сидять на дієті, відстежувати кількість і якість споживаних продуктів. Безумовно, такий об'єктивний аналіз краще позначиться на здоров'ї людей, ніж нескінченне читання «журналів про здоров'я і дієти», вважає Буші. За її словами, велика кількість харчових продуктів і рекламних акцій з просування цих продуктів на ринку за участю дієтологів привели до того, що середньостатистична людина погано розуміє, яку їжу варто вважати корисною або хоч би нешкідливої. Інформаційний продукт, який мають намір запропонувати дослідники, дозволить пояснити багатьом людям, що ж можна їсти, не побоюючись наслідків.