Блювота-кола
Вкуснятина: рецепты, советы, интересное

Блювота-кола

17.10.09 13:38

Харчування дітей

«Американські» проблеми товстих дітей, що стали жертвами фастфуду, більше не заокеанська новина. Ці труднощі пришли і до нас. Неправильне харчування становить серйозну загрозу здоров'ю і може стати причиною серйозних хронічних захворювань вже в юнацькому віці.

У Москві в інформаційно-консалтинговому центрі Ліги здоров'я нації провідні російські фахівці з гастроентерології обговорили проблеми порушення живлення, його вплив на здоров'ї дітей і дорослих, а також дали рекомендації, як правильно харчуватися.

Першою (і можливо, найболючішою) обговорюваною темою стало зайве споживання цукровмісних напоїв («Кока-коли», «Пепсі», «Фанти», «Севенапу» і їх всіляких аналогів) жителями нашої країни і особливо дітьми.

Традиційно ця проблема пов'язується із США і звичкою американців до фастфуду. Там зараз ситуація досягла критичного характеру: сенат хоче підвищити податки на такі напої, а виручені гроші направити на боротьбу з ожирінням у дітей. Опитування показують, що цей почин підтримують до 70% населення.

Звичайно, закласти вже в дитячому віці основи діабету і серцево-судинних захворювань – не жарт.

Історія цукровмісних напоїв, як розповів один з учасників дискусії, Костянтин Івашкін, сходить до кінця XIX століття. Тоді «Кока-кола» була запатентована як лікарський засіб і ще містила кокаїн. Її рекомендували зокрема як ліки від імпотенції, а також як замінник, на який можуть перейти люди, що вживають морфін або інші наркотики.

З того часу склад рідини змінився, проте корисною і безпечною вона не стала. У одному стакані цукровмісного напою міститься еквівалент 10 чайних ложок цукру. Звичайно, пити такий сироп повинно бути неможливо – його вживання викликає блювотний рефлекс. Щоб уникнути цього, виробники додають в «розчин» ортофосфорную кислоту – вона в свою чергу блокує рефлекс.

Ось такий ось розчин і вживають любителі коли і подібних напоїв. Передозування цукру особливо небезпечне для дітей. Вона провокують виникнення поліпів в зоні шлунку і печінки, а також неалкогольну жирову хворобу печінки у дітей і підлітків.

Ці захворювання традиційно вважалися долею дорослих, які страждають зайвою вагою.

Але крім цукровмісних напоїв є маса інших, не менш серйозних проблем харчування дорослих і дітей.

Як розповіла професор Олена Булатова з Петербурга, останніми роками спостерігається інтенсивне зростання кількості хронічних захворювань у дітей, і на першому плані серед них – захворювання шлунково-кишкового тракту, число яких за останні десять років виросло в рази.

Статистика дійсно невтішна. Так частота хвороб травної системи виросла в 2,5 раза, захворювань кісток – в два рази, ендокринної системи – в два рази, а число дітей з надмірною масою тіла – в 4 рази! Це статистика по Петербургу, але загальноросійські тенденції в цілому такі ж. Надмірною масою тіла страждають 22–33% всіх дітей, частіше ця проблема характерна для хлопчиків. Одночасно розвивається і інша біда – росте число дітей з гіпотрофією (низькою вагою).

У чому ж причина такої ситуації? Вона криється саме в неправильному харчуванні.

Опитування показали, що 10% старших школярів жодного разу в день не їдять гарячу їжу: у будні вони живуть на перекушуваннях. Крім того, діти і в цілому нинішнє молоде покоління фактично не знають, що таке обід. Коли їх питають про це, вони пояснюють, що ця якась їжа у середині дня. Те, що традиційно в обід людина повинна приймати основну кількість денної норми їжі, причому він повинен складатися з трьох страв, вже забуто. Діти харчуються «російським фастфудом» – хлібом з ковбасою або сиром. Це і веде до ожиріння в швидкій фазі, а також проблемам ШКТ і замкам – в довгостроковій. Нормальному функціонуванню дитячого (та і дорослого) організмів заважає недоїдання овочів, риби, молочних продуктів.

Разом з тим популярність «готових» продуктів також становить небезпеку. Часто в них натуральні компоненти замінені фарбниками, а тваринних білок, необхідний людині, – рослинним. Новосибірський нутріциолог Яків Новоселов розповів про медичні дослідження продуктів, які показали, що понад 60% їжі (зокрема м'ясо, напої, молоко), що продається в магазинах, не відповідають медичним показникам якості.

А та ж сама ковбаса в середньому містить всього 20% м'яса, причому половина цього «м'яса» – жири і колаген.

Разом з тим законодавчі норми на сьогодні не дають лікарям важелів тиску на виробників продуктів харчування, які просто прагнуть по-своєму оптимізувати виробництво і одержати максимальний прибуток.

Власне, вся ця статистика ставить перед нами тільки одне питання – а як же харчуватися правильно?

Здорове харчування визначається двома аспектами: харчовою цінністю продукту і його гігієнічною безпекою. З другим пунктом самі ми зробити нічого не можемо, нам можуть допомогти лише наглядові державні органи і в цьому сенсі вони з своїм завданням справляються – новини про масові отруєння і зараження ми чуємо не так часто.

Тому нам залишається перше – забезпечення харчової цінності нашої їжі.

Тут слід зазначити, що правильно збалансована їжа не доля багатих людей. Дорогі продукти можуть бути шкідливими, а дешеві (капуста, ріпа, морква) – корисними, вітамінними і з успіхом замінюючими імпортні фрукти і овочі.

Голова дискусії, академік РАМН Володимир Івашкін, сформулював три принципи правильного харчування.


Перший – якість харчування, тобто його різноманітність.

Другий – кількість харчування, тобто помірність: лікарі рекомендують вставати з-за столу з відчуттям легкого голоду.

Третій – регулярність харчування, тобто ритмічність їди. Іноді цей аспект навіть важливіший, ніж перший. Режим дисциплінує організм і упорядковує вироблення речовин, необхідних для процесу травлення.

Слід пам'ятати, що їжа – це не ліки. Правильне харчування не можна практикувати курсом, як таблеки, – тиждень, місяць або рік. Воно повинне бути постійним: тільки так можна забезпечити свій організм від проблем в травній системі і від постійного дискомфорту, який вони викликають. Всі рекомендації щодо здорової їжі повинні стати звичкою на довгі роки життя.

Що стосується меню, то формула «Щі та каша – їжа наша» багато в чому зберігає вірність.

На сніданок рекомендується їсти каші, наприклад гречану кашу з рослинним маслом і молоком або кисломолочними продуктами. Обід повинен складатися з декількох страв. Найздоровішим салатом є класичний вінегрет з оселедцем. На перше корисні щі, борщ і овочеві супи. Друга страва повинна бути м'ясною – не сосисками, а м'ясним блюдом домашнього приготування. Кілька разів в тиждень м'ясо можна замінювати рибою. Хорошим десертом будуть яблуко і йогурт. Рекомендації до вечері схожі з обідом, але він повинен бути менш рясний, включати овочі і фрукти. На ніч корисно випивати стакан кефіру з пробіотікамі – бактеріями, сприяючими травленню.

Якщо ж повноцінно обідати все-таки не виходить, «перекушування» повинно включати йогурти і фрукти, а не хліб і сосиски.

Справжні м'ясні продукти повинні бути неодмінною частиною раціону, особливо у жінок, які часто страждають анемією (зниженням рівня гемоглобіну) із-за місячних. М'ясо і м'ясні продукти (особливо печінка) – єдині джерела поповнення гемоглобіну.

Молочні продукти критично важливі для підтримки в організмі рівня кальцію, недолік якого обов'язково позначиться в зрілому віці. Для оптимальної підтримки кальцієвого балансу в організмі добре в день випивати як мінімум стакан молока, з'їдати 70–80 г сиру і шматок сиру.

Здорове харчування – це не тяжкий хрест, який потрібно нести, а подарунок, який ви робите собі і своєму організму.

Здорове харчування принесе не тільки зовнішню стрункість і красу, але і здорову травну систему, що, поза сумнівом, покращує якість життя. Навряд чи задоволення від ковбаси і газованої води порівняється з дискомфортом замків, проносів і кишкових колік, які з часом переростають в дуже серйозні, зокрема онкологічні захворювання.

Тому давайте замінимо рекламу «Зроби дью» на «Пийте, діти, молоко – будете здорові».